
Pavel PÁNEK
(1945-2008)

Svoju profesionálnu kariéru začal na Strednej sklárskej škole v Železnom Brode, kde študoval pod vedením uznávaného sklárskeho umelca Břetislava Nováka. Škola bola v tom čase známa svojím zameraním na experimentovanie a kreatívny prístup k sklárstvu, čo v mladom Pánkovi prebudilo vášeň pre sklárske umenie. Po ukončení štúdia krátko vyučoval, kým v roku 1969 neprijal pozíciu dizajnéra v Sklo Union v Tepliciach, kde pôsobil až do roku 1995.
Jedným z jeho prvých návrhov bola váza s pásmi vytvorenými z malých korálikov, ktorá predstavovala významný odklon od bežnej výroby. Táto váza nielen posúvala hranice technológie, ale skúmala aj nové možnosti štruktúry a dekorácie, čím vzbudila značnú pozornosť odborníkov. Pánkova tvorba sa vyznačovala hravosťou a moderným prístupom, ktorý jeho dielam dodával futuristický nádych a oživoval tradičné smerovanie českého skla.
Medzi jeho najznámejšie diela patrí súprava Boutique, ktorá dosiahla značný komerčný úspech a stala sa obzvlášť populárnou na exportnom trhu, podobne ako súprava Praha od ďalšieho významného dizajnéra Adolfa Matury. Súprava Boutique získala v roku 1974 cenu Die Gute Industrieform na veľtrhu v Hannoveri, ktorá ocenila originalitu a technologické prevedenie diel vytvorených lisovaním šamotového modelu do formy, pričom si zachovala Pánkov podpisový umelecký rukopis.
Pánek neustále experimentoval s inými technikami, vrátane lisovania bez prstenca, čo bolo v tom čase náročné a odvážne. Pomocou tejto metódy vytvoril vázy s nepravidelnými tvarmi pre skláreň v Libochoviciach, čím zdôraznil svoj cieľ posúvať estetické a funkčné hranice sklenených predmetov. Medzi jeho najznámejšie figuríny patria sklenené figúrky barana, kozorožca a daniela, ktoré ukazujú jeho remeselnú zručnosť a zmysel pre detail.

Zaujímavým aspektom Pánkovej tvorby bola jeho inšpirácia škandinávskym dizajnom. Jeho výtvory často obsahovali prírodné motívy a textúrované povrchy – hrubé textúry a vzory pripomínajúce ľadové alebo prírodné útvary, čo bolo v českom úžitkovom umení tej doby nezvyčajné.
Výnimočným dielom bola kolekcia Cibulák, kde čerpal z tradičnej porcelánovej dekorácie a preniesol jej prvky do sklenených štruktúr. Tento inovatívny prístup ukázal, ako možno tradičnú estetiku transformovať do moderného skleneného média a osloviť široké publikum.
Pavel Pánek nečakane zomrel v roku 2008, zanechajúc za sebou rozsiahlu zbierku sklenených diel, ktoré svedčia o jeho výnimočnej zručnosti v inovácii a hlbokom porozumení sklárskemu remeslu.